Szanowni Państwo ,
W związku z Tygodniem Mediacji uprzejmie informujemy, że nasi mediatorzy będą pełnić dyżury telefoniczne w następujących terminach :
12.10 - poniedziałek
8.00 -10.00 - Monika Górska - 501-470-575
16.00-17.00 - Katarzyna Hachulska-Olszewska - 600-879-609
13.10 - wtorek
8.00-10.00 - Monika Górska - 501-470-575
16.00-17.00 - Katarzyna Hachulska-Olszewska - 600-879-609
14.10 - środa
16.00-17.00 - Agata Zięba - 608-623-790
15.10 - czwartek
8.00-10.00 - Monika Górska - 501-470-575
16.00-17.00 - Karolina Manowska - 660-566-064.
16.10 - piatek
8.00-10.00 - Iga Pytlas - 502-303-851
16.00-17.00 - Beata Szczepańska - 504-664-413
17.10 sobota
10.00-12.00 - Beata Szczepańska - 504-664-413
Czym są mediacje ?
Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, w którym bezstronny mediator pomaga dojść do porozumienia osobom będącym w sytuacji konfliktowej. Celem działania mediatora jest przede wszystkim usprawnienie, a czasami wręcz umożliwienie, przeprowadzenia rzeczowej rozmowy o problemie.Ważną informacją jest również fakt, że dziś spotkania te nie wymagają obecności osobistej, ponieważ mogą przebiegać np. za pośrednictwem połączenia internetowego.
Podstawowymi zasadami prowadzenia mediacji są:
Zalety mediacji
Postępowanie mediacyjne przebiega szybko, łagodnie i odbywa się bez zbędnego formalizmu.
Jest stosunkowo tanim sposobem rozwiązania sporu, a ponadto nie powoduje stresu i obciążenia psychicznego, jak postępowanie sądowe.
Obie strony mają wpływ na warunki porozumienia i jednocześnie większe szanse na poprawę swoich relacji.
W jakich sprawach warto skorzystać z mediacji
- rodzinnych, np.
- cywilnych, np.
- gospodarczych, np.
^spory wynikłe z działalności gospodarczej,.
^ m.in dotyczących inwestycji budowlanych, nieuczciwej konkurencji czy też różnego rodzaju rozliczeń wynikających z umów ze współpracy.
Zapraszamy do skorzystania z telefonicznych konsultacji podczas Tygodnia Mediacji.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W ubiegły piątek Świętowaliśmy Jubileusz naszego Stowarzyszenia :)
Dawno, dawno temu ..
Razem z Justyną Gajek-Konieczniak oraz Bożenką Krzywdą , pod wpływem szkolenia Akademia Liderek i Animatorek Zagłębia w 2005 roku- szukać pomysłów na własny rozwój zawodowy .. i w ten sposób - po licznych dyskusjach, w 2010 roku powstał Dialog :)
Przez minioną dekadę zrealizowaliśmy wspólnie wiele projektów - takich, które zwyciężały w ogólnopolskich i regionalnych konkursach:
- Klub Mamy, Taty i Malucha MammaMia, MAUS - Młodzieżowa Akademia Umiejętności Społecznych, Ryzyko pod kontrolą - Gimnazjalne Grupy Liderów, Mediacje rodzinne w sytuacji rozwodu- gest miłości dla Twojego dziecka ( który dwukrotnie zdobył grant) , Zagłębiowskie Centrum Mediacji, Świadomość siebie w świadomym społeczeństwie ..
oraz takich, które zostały zrealizowane pod wpływem potrzeby, energii własnej, entuzjazmu środkami własnymi Dialogu:
- Pomaluj swój świat- prawa dziecka-prawa człowieka, Senior-mój znajomy, Czerwony Kapturek w Sądzie.
Przez tą dekadę pozyskaliśmy wielu Partnerów, nawiązaliśmy współpracę z instytucjami, organizacjami i twórczymi osobami, - budowaliśmy porozumienie na terenie Zagłębia.
Dziękujemy za piękne życzenia i wspaniały prezent Panu Prezydentowi Miasta Dąbrowa Górnicza Marcinowi Bazylakowi oraz Przewodniczącej Rady Miasta Pani Agnieszce Pasternak. ♥♥♥
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Gościom, którzy zechcieli uświetnić naszą uroczystość - w tym Pani Wice Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Bożenie Borowiec, Wice Przewodniczącemu Rady Miasta Dąbrowa Górnicza Panu Kamilowi Dybichowi , oraz Pani Agacie Róg - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w DG, Pani Małgorzacie Majewskiej - Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Panu Pawłowi Durajowi- Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w DG, Pani Prokurator Anicie Marczewskiej, Pani Annie Bicz- Dyrektor Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, Pani Renacie Sikorskiej - Zastępcy Naczelnika Centrum Zarządzania Kryzysowego UM w Dąbrowie Górniczej a także naszym zaprzyjaźnionym liderom ngo - Barbarze Tometczak z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków o/Dąbrowa Górnicza, Jadwidze Kowalik ze stowarzyszenia Kobieta-liderem świata, Łukaszowi Kolberowi z Fundacji Godne życie, Renacie Solipiwko z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujejscu, Dorocie Kuzimskiej ze stowarzyszenia Czerwone Szpilki oraz naszym sympatykom - przedstawicielom oświaty, kultury i pomocy społecznej, mediatorom :)
Ogromne słowa podziękowania i wdzięczności za wspólny wysiłek przez wiele lat dla całego Zarządu Dialogu - Pani Bożeny Krzywdy - Wice Prezes <3, Justynie Gajek-Konieczniak - Skarbnik i Marii Morzonek
<3
<3
<3
Z całego serca dziękuję wszystkim Członkom Dialogu - to był dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność pracować z Wami !!!
fotorelacja - wkrótce
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W Nowym Roku jako mediatorzy Dialogu prowadzimy dyżury w Sądach Rejonowych - Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec ( ul. Kaliska7)
- pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 16.00-18.00.
Dyżurujemy także w Sądzie Okręgowym w Katowicach ( ul. Francuska 38)
- w każdy wtorek w godz. 11.00-15.00
- w 2 i 3 poniedziałek miesiąca w godz. 16.00-17.30.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje !
====================================================================================================
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2020 Roku !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z obchodami Tygodnia Mediacji w 2019 r nasi mediatorzy pełnili dyzury nie tylko w Sadach Rejonowych w Bedzinie, Dąbrowie Górniczej ale także w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych , oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu.
Bardzo serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Policji za zaangażowanie w nasze działania na rzecz promowania polubownych metod rozwiązywania konfliktów .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kreatywne, będące ważnym elementem projektu Świadomośc siebie w świadomym społeczeństwie".
Warsztaty realizowane zostały w siedzibie Dąbrowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarte Serca" w Dąbrowie Górniczej, z którym nasze stowarzyszenie podpisało umowę partnerską.
Warsztat - projektowanie i wyrób hand made - mydła, ekoproszki i płyny - był także okazją do podniesienia świadomości ekologicznej naszych beneficjentów.
Kolejny warsztat kreatywny - projektowanie i wyrób toreb ekologicznych i świec.
W naszej ofercie były też zajęcia kreatywne- projektowanie i wyrób podkładek kawowych i pijemników drewnianych. Zajęcia z użyciem narzędzi, którymi rzadko posługują się kobiety, ale wszystkie nasze beneficjentki wspaniale sobie poradziły :)
Mamy nadzieję, że wszystkie zajęcia warsztatowe skłoniły naszych beneficjentów do większej samoświadomości i podniesienie rozumienia ekologii jako ważnego czynnika dla naszego środowiska.
Ale równocześnie - była to okazja do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt "Świadomość siebie w świadomym społeczeństwie" dla mieszkańców województwa śląskiego przewidywał bardzo róznorodne działania - w tym warsztaty rozwojowe .
Na początku nasi beneficjenci uczestniczyli w warsztacie -pewnośc siebie na co dzień. Dużo refleksji i spojrzenia wgłąb siebie.
Kolejny warsztat dotyczył 'niezaleźności i pozytywnego myślenia"
Beneficjenci uczestniczyli także w warsztacie - sztuka równowagi - między chwila i trwaniem.
Kameralne grupy pozwoliły na zbudowanie atmosfery otwarcia i bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników, a tym samym - pomogły pogłębić samoświadomość.
Cały projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Centrum Komunikacji i Mediacji "Dialog" w okresie od sierpnia do października 2019 r. będzie realizować projekt "Świadomość siebie w świadomym społeczeństwie", który otrzymał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Śląska i Zagłębia, w szczególności osoby dorosłe i uczniowie szkół, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Zaplanowane działania mają na celu promowanie społeczeństwa obywatelskiego, alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, prowadzenia mediacji oraz treningi rozwojowe i o tematyce ekologicznej.
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.
W ramach zadań realizowane zostaną:
- dyżury mediatorów:
Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 23 |
Sąd Rejonowy w Będzinie ul. Sączewskiego 23 |
Sąd Rejonowy w Sosnowcu ul. Kaliska 7 |
Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych Plac Kościuszki 5 |
każdy poniedziałek w godz. 16:00 - 18:00 |
każdy poniedziałek w godz.16:00 - 18:00 |
godz. 16:00 - 18:00 | godz. 16:00 - 18:00 |
Terminy: 02.09; 07.10 |
Terminy: 19.08; 26.08 09.09; 16.09; 23.09; 30.09 14.10; 21.10; 28.10 |
- indywidualne sesje z psychologiem
- prowadząca Monika Górska; obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 501-470-575,
Terminy: 21.08; 28.08; 04.09; 18.09; 02.10; 16.10
godz: 16:00 - 18:00
Sesje odbywać się będą w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej
- indywidualne sesje life coachingowe
- prowadząca Karolina Manowska; obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,
Terminy: 22.08; 29.08; 11.09; 25.09; 09.10; 23.10
godz: 16:00 - 18:00
Sesje odbywać się będą w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej
- warsztaty rozwojowe - obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,
Przewidziane 3 tematy:
* niezależność i pozytywne myślenie,
* pewność siebie na co dzień,
* sztuka równowagi - między chwilą a trwaniem,
Warsztaty odbywać się będą w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej
Terminy: 26.09; 03.10; 20.10
godz: 16:00 - 19:00
- warsztaty kreatywne - obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,
Do wyboru tematy:
* projektowanie i wyrób handemade (mydła, eko proszki, płyny),
* projektowanie i wyrób torby eko, świece,
* projektowanie i wytwór podkładek kawowych, pojemników drewnianych.
terminy: 24.09; 01.10; 08.10
godz. 16:00 - 19:00
Zajęcia odbywać się będą w Warsztatach Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca" ul. Św. Antoniego 107 w Dąbrowie Górniczej
- 4 prelekcje dotyczące alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów, prawa rodzinnego, praw konsumentów oraz praw osób niepełnosprawnych,
terminy: 09.10; 14.10; 16.10; 18.10
godz. 16:00 - 19:00
Prelekcje odbędą się w Centrum Aktywności Obywatelskiej , ul. Sienkiewicza 6 w Dąbrowie Górniczej;
- 3 warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z edukacji obywatelskiej w świadomym działaniu - do udziału w projekcie zapraszamy szkoły z Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca.
Zgłoszenia do udziału w projekcie prosimy kierować: mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. tel. 660-566-064
Szczegółowe informacje będą udostępniane na bieżąco w wydarzeniach na stronie Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog na Facebooku.
Zapraszamy do udziału w projekcie.
Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tym razem „Dialog” stawia na… dialog międzypokoleniowy.
Czy warto rozmawiać? Czy senior i junior mają ze sobą coś wspólnego? Co to jest solidarność, na dodatek międzypokoleniowa? Stowarzyszenie „Dialog” postanowiło przyjrzeć się szerzej powyższym pytaniom i do znalezienia odpowiedzi na nie zaprosiliśmy ekspertów – juniorów i seniorów – mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Nasza akcja składała się z dwóch etapów – w pierwszym spotkaliśmy się z juniorami w szkole, a w drugim juniorzy odwiedzili seniorów w domu pomocy społecznej.
7 maja 2019 roku uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej uczestniczyli w przygotowanych przez nasze Stowarzyszenie warsztatach edukacyjnych, podczas których aktywnie definiowali takie pojęcia jak solidarność, pokolenie czy senior. Razem staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy junior może być solidarny z seniorem i w jaki sposób można tą solidarność wyrazić. Efektem naszego dialogu był „Honorowy Kodeks Juniora”, w którym uczniowie zawarli zasady postępowania wobec osób starszych.
Uczniowie pięknie opowiadali o tym, w jaki sposób postrzegają seniorów, zwrócili uwagę nie tylko takie cechy seniorów jak siwe włosy czy zmarszczki, ale też poczucie humoru, dobre maniery, doświadczenie i wiedza oraz… zdolności kulinarne. Nie omieszkali też zauważyć, że „junior i senior są przecież tacy sami, bo są ludźmi a każdy człowiek chce być lubiany i akceptowany”. Podsumowaniem warsztatów były własnoręcznie ozdobione przez uczniów dla seniorów zakładki do książek.
Dwa dni później, tj. 9 maja 2019 roku w Domu Dziennym „Senior – Wigor” przy ulicy Jaworowej 4a spotkały się dwa pokolenia – juniorzy i seniorzy – które miały okazję poznać się i porozmawiać. Wspólnie spędzone na zabawach i rozmowach chwile nie pozostawiały wątpliwości, że są one miłe dla obydwu pokoleń. Spotkanie międzypokoleniowe uprzyjemnił poczęstunek ufundowany przez firmę Pegaz Instalacje oraz Cukiernię Cieplak w Dąbrowie Górniczej. Na koniec wręczyliśmy opracowane specjalnie z myślą o osobach starszych „Pakiety Seniora”, zawierające zestaw informacji na temat dedykowanych seniorom inicjatyw w Dąbrowie Górniczej.
Nasza akcja pokazała, że dialog międzypokoleniowy nie tylko jest możliwy, ale i potrzebny, gdyż niesie radość, przypomina o potrzebie wzajemnego szacunku i uwrażliwia. Pokazuje, że mimo różnic wynikających z wieku, potrafimy i chcemy się porozumieć a przecież to pierwszy krok do tolerancji.
oprac. Aleksandra Konieczna
Realizatorzy akcji ; Katarzyna Malec, Aleksandra Konieczna, Maria Dominiczak, Sebastian Kopczyński
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasze stowarzyszenie rozpoczęło edukację prawną dzieci i młodzieży szkolnej łącząc naukę z zabawą. Juz w październiku 2018 roku - w ramach współpracy z Sądem Rejonowym i Prokuraturą Rejonową w Dabrowie Górniczej oraz środowiskiem Adwokackim - przeprowadzilismy projekt "Czerwony Kapturek w Sądzie" . Ponieważ nasza akcja spotkała się z żywym zainteresowaniem dąbrowskich szkół - postanowiliśmy kontynuować projekt. :)
Na pierwsze nasze działania w roku 2019 wybraliśmy specjalny termin - 15 marca Dzień Edukacji Prawnej .
Uczestnikami rozprawy - z mocą współdecydowania o wyroku - byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca" w Dąbrowie Górniczej.
Rozprawie przewodniczył SSR Andrzej Koba , który bardzo dogłębnie przedstawiał uczestnikom rozprawy poszczególne etapy postępowania sądowego, a jednocześnie chętnie dyskutował z młodzieżą na temat różnych aspektów winy i kary.Oskarżycielem była Pani Prokurator Anita Marczewska, a obronyWilka podjęła się mec. Monika Kiszczyńska . Zarówno Pani Prokurator, jak i Pani Obrońca przedstawiały różne argumenty - taklże materiały dowodowe - dla wzmocnienia swoich racji. Ustalenie winy , a następnie kary - poprzedzone było bardzo długą dyskusją uczestników rozprawy - dzieci i uczestników WTZ z Panem Sędzią.
Kolejna rozprawa z udziałem bajkowych postaci odbyła się 26 kwietnia br.
Tym razem uczestnikami była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 30. Rozprawie przewodniczyła ASR Agata Girek, oskarżycielem była Pani Prokurator Anita Marczewska, a obrony Wilka tym razem podjął się mec. Marcin Duda.
Mimo wysiłków obrony - za każdym razem Wilk został był skazywany, choć jego wina każdorazowo budziła liczne wątpliwości.
Zdaniem młodzieży wszystkie postaci biorące udział w omawianych wydarzeniach zasługiwały przynajmniej na upomnienie :
Czerwony Kapturek, który nie słuchał rad i wybrał się niebezpieczną drogą na skróty do domku Babci, Gajowy , który w swoich obowiązkach miał pomagać zwierzynie - a dopuścił się wybicia różnych stworzeń w Tucznawskim Lesie, czy jak w ostatniej rozprawie -zamierzał zrobić z Wilka wegetarianina i dokarmiał go jedynie siankiem ( wskutek czego Wilk i jego rodzina głodowały), a także sama Babcia, która nie zamykała należycie drzwi do swojego domku.
Za każdym razem uczestnicy tej symulowanej rozprawy dostrzegają szereg działań, które wymagają doglębnego omówienia i mają wpływ na wydanie końcowego wyroku !
Edukacyjna część projektu to także warsztaty z młodzieżą, których celem jest omówienie zasad rozstrzygania konfliktów poprzez mediacje i poprzez postępowanie sądowe - zwrócenie uwagi na różnice w obu sposobach, i na zalety polubownych rozwiązań. Dyskusje z młodzieżą, a także z ich wychowawcami pokazują nam, że jest to bardzo dobry sposob na edukowanie młodego pokolenia w zakresie prawa.
Każda edycja projektu budzi wielkie emocje i skłania do refleksji. Wiemy, że jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób.
W imieniu wszystkich uczestników - uczniów, opiekunów, wychowawców i członków Dialogu - bardzo serdecznie dziękujemy całemu zespołowi Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej, a także Adwokatom biorącym udział w projekcie - za fantastyczne doświadczenie !!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.