slaskie

Tym razem „Dialog” stawia na… dialog międzypokoleniowy.

Czy warto rozmawiać? Czy senior i junior mają ze sobą coś wspólnego? Co to jest solidarność, na dodatek międzypokoleniowa? Stowarzyszenie „Dialog” postanowiło przyjrzeć się szerzej powyższym pytaniom i do znalezienia odpowiedzi na nie zaprosiliśmy ekspertów – juniorów i seniorów – mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Nasza akcja składała się z dwóch etapów – w pierwszym spotkaliśmy się z juniorami w szkole, a w drugim juniorzy odwiedzili seniorów w domu pomocy społecznej.

7 maja 2019 roku uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej uczestniczyli w przygotowanych przez nasze Stowarzyszenie warsztatach edukacyjnych, podczas których aktywnie definiowali takie pojęcia jak solidarność, pokolenie czy senior. Razem staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy junior może być solidarny z seniorem i w jaki sposób można tą solidarność wyrazić. Efektem naszego dialogu był „Honorowy Kodeks Juniora”, w którym uczniowie zawarli zasady postępowania wobec osób starszych.

Uczniowie pięknie opowiadali o tym, w jaki sposób postrzegają seniorów, zwrócili uwagę nie tylko takie cechy seniorów jak siwe włosy czy zmarszczki, ale też poczucie humoru, dobre maniery, doświadczenie i wiedza oraz… zdolności kulinarne. Nie omieszkali też zauważyć, że „junior i senior są przecież tacy sami, bo są ludźmi a każdy człowiek chce być lubiany i akceptowany”. Podsumowaniem warsztatów były własnoręcznie ozdobione przez uczniów dla seniorów zakładki do książek.

Dwa dni później, tj. 9 maja 2019 roku w Domu Dziennym „Senior – Wigor” przy ulicy Jaworowej 4a spotkały się dwa pokolenia – juniorzy i seniorzy – które miały okazję poznać się i porozmawiać. Wspólnie spędzone na zabawach i rozmowach chwile nie pozostawiały wątpliwości, że są one miłe dla obydwu pokoleń. Spotkanie międzypokoleniowe uprzyjemnił poczęstunek ufundowany przez firmę Pegaz Instalacje oraz Cukiernię Cieplak w Dąbrowie Górniczej. Na koniec wręczyliśmy opracowane specjalnie z myślą o osobach starszych „Pakiety Seniora”, zawierające zestaw informacji na temat dedykowanych seniorom inicjatyw w Dąbrowie Górniczej.

Nasza akcja pokazała, że dialog międzypokoleniowy nie tylko jest możliwy, ale i potrzebny, gdyż niesie radość, przypomina o potrzebie wzajemnego szacunku i uwrażliwia. Pokazuje, że mimo różnic wynikających z wieku, potrafimy i chcemy się porozumieć a przecież to pierwszy krok do tolerancji. 

oprac. Aleksandra Konieczna

senior24 003senior25 003senior17 003senior10 003senior23 003senior2 003senior4 003senior8 003senior6 003

Realizatorzy akcji ; Katarzyna Malec, Aleksandra Konieczna, Maria Dominiczak, Sebastian Kopczyński 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------