slaskie

LOGO PROJEKTU 2

Centrum Komunikacji i Mediacji "Dialog" w okresie od sierpnia do października 2019 r. będzie realizować projekt "Świadomość siebie w świadomym społeczeństwie", który otrzymał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Śląska i Zagłębia, w szczególności osoby dorosłe i uczniowie szkół, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Zaplanowane działania mają na celu promowanie społeczeństwa obywatelskiego, alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, prowadzenia mediacji oraz treningi rozwojowe i o tematyce ekologicznej.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. 

W ramach zadań realizowane zostaną:

- dyżury mediatorów:

Sąd Rejonowy

w Dąbrowie Górniczej

ul. Graniczna 23

Sąd Rejonowy

w Będzinie

ul. Sączewskiego 23

Sąd Rejonowy

w Sosnowcu

ul. Kaliska 7

Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych

Plac Kościuszki 5

każdy poniedziałek

w godz. 16:00 - 18:00

każdy poniedziałek

w godz.16:00 - 18:00

godz. 16:00 - 18:00 godz. 16:00 - 18:00

Terminy:

02.09; 07.10

Terminy:

19.08; 26.08

09.09; 16.09; 23.09; 30.09

14.10; 21.10; 28.10

- indywidualne sesje z psychologiem

- prowadząca Monika Górska; obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 501-470-575,

Terminy: 21.08; 28.08; 04.09; 18.09; 02.10; 16.10

godz: 16:00 - 18:00

Sesje odbywać się będą  w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej

- indywidualne sesje life coachingowe

- prowadząca Karolina Manowska; obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,

Terminy: 22.08; 29.08; 11.09; 25.09; 09.10; 23.10

godz: 16:00 - 18:00

Sesje odbywać się będą  w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej

- warsztaty rozwojowe - obowiązują zapisy  mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,

Przewidziane 3 tematy:

* niezależność i pozytywne myślenie,

* pewność siebie na co dzień,

* sztuka równowagi - między chwilą a trwaniem,

Warsztaty odbywać się będą  w Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog, ul. Sienkiewicza 6a/6 w Dąbrowie Górniczej

Terminy: 26.09; 03.10; 20.10

godz: 16:00 - 19:00

- warsztaty kreatywne - obowiązują zapisy mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 660-566-064,

Do wyboru tematy:

* projektowanie i wyrób handemade (mydła, eko proszki, płyny),

* projektowanie i wyrób torby eko, świece,

* projektowanie i wytwór podkładek kawowych, pojemników drewnianych.

terminy: 24.09; 01.10; 08.10

godz. 16:00 - 19:00

Zajęcia odbywać się będą  w Warsztatach Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca" ul. Św. Antoniego 107 w Dąbrowie Górniczej

 

- 4 prelekcje dotyczące alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów, prawa rodzinnego, praw konsumentów oraz praw osób niepełnosprawnych,

terminy: 09.10; 14.10; 16.10; 18.10

 godz. 16:00 - 19:00

Prelekcje odbędą się w Centrum Aktywności Obywatelskiej , ul. Sienkiewicza 6 w Dąbrowie Górniczej;

 

- 3 warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z edukacji obywatelskiej w świadomym działaniu - do udziału w projekcie zapraszamy  szkoły z Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca.

 

Zgłoszenia do udziału w projekcie prosimy kierować: mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 660-566-064

Szczegółowe informacje będą udostępniane na bieżąco w wydarzeniach na stronie Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog na Facebooku.

Zapraszamy do udziału w projekcie.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tym razem „Dialog” stawia na… dialog międzypokoleniowy.

Czy warto rozmawiać? Czy senior i junior mają ze sobą coś wspólnego? Co to jest solidarność, na dodatek międzypokoleniowa? Stowarzyszenie „Dialog” postanowiło przyjrzeć się szerzej powyższym pytaniom i do znalezienia odpowiedzi na nie zaprosiliśmy ekspertów – juniorów i seniorów – mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Nasza akcja składała się z dwóch etapów – w pierwszym spotkaliśmy się z juniorami w szkole, a w drugim juniorzy odwiedzili seniorów w domu pomocy społecznej.

7 maja 2019 roku uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej uczestniczyli w przygotowanych przez nasze Stowarzyszenie warsztatach edukacyjnych, podczas których aktywnie definiowali takie pojęcia jak solidarność, pokolenie czy senior. Razem staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy junior może być solidarny z seniorem i w jaki sposób można tą solidarność wyrazić. Efektem naszego dialogu był „Honorowy Kodeks Juniora”, w którym uczniowie zawarli zasady postępowania wobec osób starszych.

Uczniowie pięknie opowiadali o tym, w jaki sposób postrzegają seniorów, zwrócili uwagę nie tylko takie cechy seniorów jak siwe włosy czy zmarszczki, ale też poczucie humoru, dobre maniery, doświadczenie i wiedza oraz… zdolności kulinarne. Nie omieszkali też zauważyć, że „junior i senior są przecież tacy sami, bo są ludźmi a każdy człowiek chce być lubiany i akceptowany”. Podsumowaniem warsztatów były własnoręcznie ozdobione przez uczniów dla seniorów zakładki do książek.

Dwa dni później, tj. 9 maja 2019 roku w Domu Dziennym „Senior – Wigor” przy ulicy Jaworowej 4a spotkały się dwa pokolenia – juniorzy i seniorzy – które miały okazję poznać się i porozmawiać. Wspólnie spędzone na zabawach i rozmowach chwile nie pozostawiały wątpliwości, że są one miłe dla obydwu pokoleń. Spotkanie międzypokoleniowe uprzyjemnił poczęstunek ufundowany przez firmę Pegaz Instalacje oraz Cukiernię Cieplak w Dąbrowie Górniczej. Na koniec wręczyliśmy opracowane specjalnie z myślą o osobach starszych „Pakiety Seniora”, zawierające zestaw informacji na temat dedykowanych seniorom inicjatyw w Dąbrowie Górniczej.

Nasza akcja pokazała, że dialog międzypokoleniowy nie tylko jest możliwy, ale i potrzebny, gdyż niesie radość, przypomina o potrzebie wzajemnego szacunku i uwrażliwia. Pokazuje, że mimo różnic wynikających z wieku, potrafimy i chcemy się porozumieć a przecież to pierwszy krok do tolerancji. 

oprac. Aleksandra Konieczna

senior24 003senior25 003senior17 003senior10 003senior23 003senior2 003senior4 003senior8 003senior6 003

Realizatorzy akcji ; Katarzyna Malec, Aleksandra Konieczna, Maria Dominiczak, Sebastian Kopczyński 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Nasze stowarzyszenie rozpoczęło edukację prawną dzieci i młodzieży szkolnej łącząc naukę z zabawą. Juz w październiku 2018 roku - w ramach  współpracy z Sądem Rejonowym i Prokuraturą Rejonową w Dabrowie Górniczej oraz środowiskiem Adwokackim - przeprowadzilismy projekt "Czerwony Kapturek w Sądzie" . Ponieważ nasza akcja spotkała się z żywym zainteresowaniem dąbrowskich szkół - postanowiliśmy kontynuować projekt. :)

Na pierwsze nasze działania w roku 2019 wybraliśmy specjalny termin -  15 marca Dzień Edukacji Prawnej .
Uczestnikami rozprawy - z mocą współdecydowania o wyroku - byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca" w Dąbrowie Górniczej. 
Rozprawie przewodniczył SSR Andrzej Koba , który bardzo dogłębnie przedstawiał uczestnikom rozprawy poszczególne etapy postępowania sądowego, a jednocześnie chętnie dyskutował z młodzieżą na temat różnych aspektów winy i kary.Oskarżycielem była Pani Prokurator Anita Marczewska, a obronyWilka podjęła się mec. Monika Kiszczyńska . Zarówno Pani Prokurator, jak i Pani Obrońca przedstawiały różne argumenty - taklże materiały dowodowe - dla wzmocnienia swoich racji. Ustalenie winy , a następnie kary - poprzedzone było bardzo długą dyskusją uczestników rozprawy - dzieci i uczestników WTZ z Panem Sędzią.  

1 sędzia2 prokurator3 gajowy4 wilk5 dzieci SP 18

Kolejna rozprawa z udziałem bajkowych postaci odbyła się 26 kwietnia br.

Tym razem uczestnikami była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 30. Rozprawie przewodniczyła ASR Agata Girek, oskarżycielem była Pani Prokurator Anita Marczewska, a obrony Wilka tym razem podjął się mec. Marcin Duda. 


Mimo wysiłków obrony - za każdym razem Wilk został był skazywany, choć jego wina każdorazowo budziła liczne wątpliwości. 
Zdaniem młodzieży wszystkie postaci biorące udział w omawianych wydarzeniach zasługiwały przynajmniej na upomnienie : 

Czerwony Kapturek, który nie słuchał rad i wybrał się niebezpieczną drogą na skróty do domku Babci,  Gajowy , który w swoich obowiązkach miał pomagać zwierzynie - a dopuścił się wybicia różnych stworzeń w Tucznawskim Lesie, czy jak w ostatniej rozprawie -zamierzał zrobić z Wilka wegetarianina i dokarmiał go jedynie siankiem ( wskutek czego Wilk i jego rodzina głodowały), a także sama Babcia, która nie zamykała należycie drzwi do swojego domku.

 

Za każdym razem uczestnicy tej symulowanej rozprawy dostrzegają szereg działań, które wymagają doglębnego omówienia i mają wpływ na wydanie końcowego wyroku !

1 grupowe3 prokurator4 sedzia2 dzieci SP 30

Edukacyjna część projektu to także warsztaty z młodzieżą, których celem jest omówienie zasad rozstrzygania konfliktów poprzez mediacje i poprzez postępowanie sądowe - zwrócenie uwagi na różnice w obu sposobach, i  na zalety polubownych rozwiązań. Dyskusje z młodzieżą, a także z ich wychowawcami pokazują nam, że jest to bardzo dobry sposob na edukowanie młodego pokolenia w zakresie prawa.


Każda edycja projektu budzi wielkie emocje i skłania do refleksji. Wiemy, że jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. 

W imieniu wszystkich uczestników - uczniów, opiekunów, wychowawców i członków Dialogu - bardzo serdecznie dziękujemy całemu zespołowi Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej, a także Adwokatom biorącym udział w projekcie -  za fantastyczne doświadczenie !!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dyzury 2019

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy,

że dziś - 03.12.2018 dyżur naszych mediatorów będzie realizowany w Sądach Rejonowych w Będzinie i w Dąbrowie Górniczej w godz. 16.00-18.00.

Na spotkanie z mediatorem w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu ( ul. Kaliska 7) zapraszamy w następny poniedzialek tj. 10.12.br w godz. 16.00-18.00.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą polubownie rozstrzygnąć spór czy konflikt ! 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Proszę wstać, Sąd idzie!” - te słowa usłyszeli 19.10.2018 r. o godz. 12:00 uczestnicy jednej z najważniejszych spraw w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Sprawa bez precedensu, ale sprawiedliwości stało się zadość.

Wokanda 1 Wokanda 3

Nieco wcześniej młodzieży z klas VII i VIII Zespołu Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła w prowadzonych przez nas warsztatach ukazujących różne sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady postępowania mediacyjnego, w jaki sposób przeprowadzane są sesje mediacyjne, i jaki może być wynik polubownego rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy zajęć poznali też podstawowe pojęcia związane z procesem sądowym, oraz m.in.  z obowiązującymi procedurami oraz przebiegiem typowej rozprawy odbywanej w Sądzie.

Warsztat 3

Po sporej dawce wiedzy teoretycznej młodzież, po raz pierwszy w naszym regionie, miała okazję wziąć udział w symulowanej rozprawie karnej z udziałem przedstawicieli dąbrowskiego Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej oraz środowiska Adwokackiego. Dopiero praktyczne ukazanie działania Sądu pozwoliło młodzieży zrozumieć, w jaki sposób przebiega proces – od ustalenia winy po wymierzenie kary.

Wokanda 2Wokanda 6

Mimo, że cała rozprawa opierała się o znaną bajkę "O Czerwonym Kapturku" , a uczestnicy byli poprzebierani całość wyglądała bardzo poważnie. 

Wokanda 8Wokanda 4Wokanda 9Wokanda 16

 

Odczytanie mowy końcowej Przez Pana Prokuratora oraz Przez Panią Adwokat zamknęło główną część rozprawy. Następnie dzieci razem z Panią Sedzią dyskutowali - długo i merytorycznie-  czy przedstawione Wilkowi zarzuty i jego wyjaśnienia - wyczerpują znamiona przestępstwa?  Jeśli tak - to  jaką karę należy zastosować ?  Pani Sędzia omówiła także na czym polega uniewinnienie, co wywołało kolejną falę dyskusji. Odbyło się głosowanie, ponieważ decyzja nie była wcale prosta, albowiem Wilk miał wiele do powiedzenia na swoją obronę, a Pani Adwokat przedstawiła okoliczności wydarzeń, jako "stan wyższej konieczności".

A wyrok musiał zapaść sprawiedliwy ..

Wokanda 7

 

Radość Pana Prokuratora z wyroku skazującego Wilka na karę 6 miesięcy prac społecznych, naprawienie spiżarni w domku Babci, odkupienie sukienki Czerwonemu Kapturkowi i udział w warsztatach radzenia sobie z agresją :)

Wokanda 01

Pani Sędzia prowadziła rozprawę bardzo sprawnie, pilnując aby zachowania wszystkich uczestników były zgodne z zasadami panującymi na sali sądowej, a wypowiedzi pokrzywdzonych, świadka oraz oskarżonego były protokołowane.

W całą akcję byli zaangażowani przedstawiciele Sądu Rejonowego i  Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej oraz środowiska Adwokackiego, którzy doskonale spełnili swoje zawodowe zadanie, jakie wykonują na co dzień.

Projekt doszedł do skutku również dzięki naszym Partnerom: Warsztatom Terapii Zajęciowej „Otwarte serca” z Dąbrowy Górniczej oraz Środowiskowemu Domu Samopomocy „Ostoja” z Czeladzi, którzy odpowiedzialni byli za realistyczne kostiumy. Osobami, do których jest kierowany projekt to uczniowie Katolickich Szkół w Dąbrowie Górniczej. 

Wokanda 18

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, a w szczególności osobom biorącym udział w rozprawie serdecznie dziękujemy.  

To jednak nie koniec projektu. Teraz młodzież, która uczestniczyła w rozprawie weźmie udział w konkursie na najciekawszą „apelację od wyroku”. Już nie możemy się doczekać :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kiedy: 22 września 2018 r.

O której: 12:00

Gdzie: Fabryka Pełna Życia

Te trzy elementy corocznego wydarzenia dąbrowskie organizacje pozarządowe znają i pamiętają doskonale. To wtedy odbył się 12. Festiwal Ludzi Aktywnych - święto organizacji pozarządowych. Pamiętamy i my, Centrum Mediacji i Komunikacji Dialog.

Oficjalne otwarcie Festiwalu przez Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazę spowodowało, że Fabryka nabrała Pełnego Życia. Stowarzyszenia i społecznicy działający w Dąbrowie Górniczej oferowali moc zabaw i atrakcji dla mieszkańców miasta. Odbyły się również dwie debaty - inaugurująca dotycząca społecznych korzeni Dąbrowy Górniczej oraz druga będąca rozmową mieszkańców z Zastępcami Prezydenta Miasta. Ponad 70 organizacji pozarządowych i innych grup społecznych zaprezentowali swoją działalność w dziedzinie sportu, kultury i sztuki, ekologii, zdrowia. Każdy mógł znaleźć odpowiednią formę odpoczynku czy zabawy dla siebie. Sprzyjająca pogoda, atmosfera pełna energii, pasji i uśmiechu sprawiły, że Fabrykę odwiedziły tłumy.

 

Oczywiście, na Festiwalu Ludzi Aktywnych nie mogło zabraknąć naszego Stowarzyszenia. Przygotowania do udziału w tym ważnym wydarzeniu trwały od tygodni, praktycznie do ostatniej minuty. Praca grupowa, podział obowiązków, organizacja pracy po raz kolejny pokazały jak ważni są Członkowie Stowarzyszenia. Zaangażowanie, poświęcony czas i pracę można było zobaczyć już na gotowym stoisku. Przygotowane przez nas zagadki nieraz sprawiały zagwozdkę nawet i dorosłym. Na nagrodę trzeba było zapracować. Jednak nikt nie odchodził bez pocieszenia. Samemu wylosowany cukierek z maszyny losującej sprawiał najwięcej frajdy i dawał prawdziwą satysfakcję. Bańki mydlane to sprawdzony przepis na szeroki uśmiech u małych i dużych. Podążając za instagramową modą przygotowana fotobudka oraz przeróżne maski, peruki i ozdoby umożliwiały zrobienie sobie pamiątkowego i z pewnością wyjątkowego zdjęcia.

Dziękujemy za liczne odwiedziny naszego stoiska i skorzystania z naszych atrakcji. Dziękujemy Panu Prezydentowi Miasta Zbigniewowi Podrazie oraz Dąbrowskiemu Forum Organizacji Pozarządowych za możliwość udziału w tej wyjątkowej inicjatywie.

Do zobaczenia za rok!!!

Zapraszam do Fotogalerii

FLA 2FLA 3FLA 6FLA 4FLA 5FLA 8

Jak co roku Dialog weźmie udział w dąbrowskim Festiwalu Ludzi Aktywnych :)

Szykujemy dla Państwa szereg niespodzianek - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Serdecznie zapraszamy 22 września w sobotę do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej - będzie się działo !

 

 A tymczasem ..Przygotowania trwają !

Dialog litery

Festiwal 1Festiwal 2Festiwal 3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dlaczego mediacje są warte rozważenia ?

" Ryzyko rozwodu zwiększa się dwukrotnie, jeśli jedno z małżonków wychowywało się w rodzinie niepełnej i trzykrotnie, jeśli oboje. 

Psycholodzy są zgodni, że zwykle jest to trudne wydarzenie dla całej rodziny. Wśród badaczy nie ma jednak spójnego stanowiska odnośnie do wpływu rozwodu rodziców na dorosłe życie dzieci. 

Olbrzymie znaczenie dla wystąpienia i utrwalenia się zaburzeń mają natomiast okoliczności towarzyszące rozwodowi. A tutaj jest bardzo dużo zmiennych."

Tym różnym zmiennym mozna przyjrzeć się podczas udziału w postępowaniu mediacyjnym i zrobić wszystko, aby zminimalizować straty - zwłaszcza te dotyczące najmłodszych ..

Mediacje  pomagają rodzicom w sytucji konfliktu spojrzeć na sytuację kryzysu z innej perspektywy, nie oceniać, a wysłuchać siebie nawzajem, zobaczyć potrzeby dzieci i szukać kompromisu .

Przypominamy:

Dyżury mediatorów w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godz. 16.00-18.00 w Sądach Rejonowych Dąbrowa Górnicza, Będzin i Sosnowiec ( ul. Kaliska7). 

Polecamy art. "Dziecko-kartą przetargową dla rozwodzących się rodziców?" : http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy wiadomość, na którą czekaliśmy od grudnia 2017 r -  sprawozdanie z realizacji projektu "Zagłębiowskie Centrum Mediacji" zostało zaakceptowane przez Instytucję Zarządzającą !

W treści informacji czytamy m.in :

" Zaangażowanie Państwa organizacji przyczyniło się do osiągnięcia celu głównego Programu jakim jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne"

z poważaniem 

Michał Łużak

Główny Specjalista 

Biuro Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ".

To były bardzo pracowite dwa lata - mnóstwo spotkań mediacyjnych, prelekcje, konsultacje w Klubie Mediatora, Konferencje i dyżury w Sądach Rejonowych w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.  

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu - naszym Mediatorom, Partnerom i wszystkim sympatykom Dialogu , którzy wspierali nas na każdym kroku :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Światowy Dzień Alienacji Rodzicielskiej - 25 kwietnia

Kilka słów od nas na temat alienacji rodzicielskiej -..

Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem”
Peggy O’Mara

Światowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej to zapoczątkowana w 2007 roku inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na mogące towarzyszyć rozpadowi rodziny zjawisko utrudniania bądź uniemożliwiania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem. 
Rozwód to bolesne doświadczenie dla wszystkich członków rodziny, a w szczególności dla dziecka, narażające je na uczucie opuszczenia, straty i krzywdy. Zagrożeniem związanym z rozpadem rodziny może być alienacja rodzicielska stanowiąca formę przemocy emocjonalnej. Są to takie zachowania jednego rodzica, które prowadzą do zaburzeń w relacji między dzieckiem a drugim rodzicem.

Alienacja może przejawiać się w postaci izolowania dziecka od rodzica, stosowania szantażu emocjonalnego, okazywania byłemu partnerowi niechęci czy agresji w obecności dziecka. Zaangażowane w konflikt dziecko, stając się sojusznikiem lub powiernikiem rodzica, jest narażone na utratę więzi z drugim rodzicem. 
Alienacja rodzicielska może powodować zaniżoną samoocenę u dziecka i trudności w budowaniu relacji międzyludzkich, może prowadzić do problemów z tożsamością i uzależnieniami. 
W dorosłym życiu może być źródłem zaburzeń emocjonalnych, seksualnych, osobowościowych i psychicznych oraz wpływać na trudności w funkcjonowaniu w relacjach intymnych. Wyalienowane dziecko może stać się wyalienowanym dorosłym. 
Nieskrępowany dostęp do miłości obojga rodziców, obecnych i zaangażowanych w wychowanie, stanowi podstawę zdrowego rozwoju dziecka. Skonfliktowanym rodzicom łatwo jest pominąć rzeczywiste potrzeby najmłodszych członków rodziny.

Zdarza się, że pochłonięci osobistym poczuciem krzywdy dorośli zapominają, że dziecko nie jest ich partnerem i w żadnym stopniu nie odpowiada za konflikt. Przeciwdziałanie alienacji zaczyna się od świadomości zjawiska. 
Przeciwdziałać może każdy, kto w dramacie rozpadu rodziny dotykającego każdego z jej członków, potrafi dostrzec i nieść pomoc tym najmłodszym i najbardziej bezbronnym.

opracowała Aleksandra Konieczna . 

 

Spotkanie Klubu Mediatora w Dąbrowie Górniczej.

W dniu 25 kwietnia spotkaliśmy się w gronie profesjonalistów, aby porozmawiać o zjawisku alienacji rodziecilskiej - jego przyczynach i skutkach . Podczas dyskusji pojawiło się wiele pytań o możliwości - instytycji i organizacji- w zakresie podnoszenia wiedzy na temat zjawiska, a także -  przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci przez rodziców, którzy się rozstali. 

Dziękujemy naszym gościom - przedstawicielom organizacji - Towarzystwo Przyjaciól Dzieci o/Dąbrowa Górnicza, Polskie Centrum Mediacji o/Siemianowice Śląskie, funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawicielce Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie.

 

Alienacja rodzicielsak

To pierwsze tego typu spotkanie Klubu Mediatora  i zapewne nie ostatnie, poniewaz temat jest ważny i wymaga systemowej współpracy. 

 w dniu ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------